Duben 2017

Odpuštění pomocí svíčky

3. dubna 2017 v 23:05 | Michal |  Moje tvorba
Odpuštění a uvolnění vaší duše.
Přijde vám že se pořád točíte v kruhu? Stále ty stejné situace a pořád dokola? Skončíte jeden vztah a ten další je podobný tomu předešlému? Možná už delší dobu nemůžete najít partnera? Vždy když vám někdo přijde do cesty, tak to raději ukončíte než abyste pokračovali?
Budu ted mluvit o vztazích ale věřím, že stejně se to dá aplikovat na cokoliv co ve vašem životě nefunguje. Existuje mnoho způsobů jak se lidé vyrovnávají s určitými situacemi ve svém životě. Použití svíčky je jednou z velmi efektivních. Včera jsem měl možnost přemýšlet docela dlouho a došel jsem k následujícímu zjištění.
Dejme tomu, že nemáte dlouhodobě vztah. Žádnou duši která by s vámi sdílela lásku, radost, pohodu. Duši která by byla nejen milencem ale i nejlepším přítelem. Jak osobně s oblibou říkám 2 v 1. K tomu abyste se mohli uzdravit potřebujete najít kde je zakopaný pes.
Řekneme si ted o rituálu který je velmi efektivní a jednoduchý. Potřebujete jenom svíčku, takovou která vás přitahuje a která je vám příjemná. Možná vám někdo řekne, že je potřeba ta a ta barva ale kašlete na tyto povídačky. V jednoduchosti je krása a jednoduchost je to nejlepší. Čím více pravidel si budete vymýšlet tím více se může z jednoduchého rituálu stát přítěž. Takže jediné co potřebujete je svíčka a vaše víra.
Osobně tomuto rituálu říkám rituál uzdravení srdce.
Před samotným aktem zapálení svíčky si najdete místo, kde chcete aby vaše svíčka hořela. Ideální místo je ve vaší blízkosti. Dbejte prosím bezpečnostních opatření, aby se váš rituál nezměnil v rituál, zachran se kdo můžeš.
Uchopte svíčku do rukou. Obejměte ji oběma rukama. Chvilku ji v rukách držte a poté do svíčky řekněte všechny vaše pocity.
Pocity vašeho srdce a proč se vám nedaří nalézt vztah. Můžete také říct " Odpouštím všem se kterými jsem byl ve svém životě ve vztahu. Odpouštím na všech úrovních své duše a žádám tyto duše o odpuštění. Odpouštím těm, kteří mi ublížili a žádám o odpuštění ty, kterým jsem ublížil. Odpouštím na všech rovinách svojí duše. Uzdravuji svoje srdce, již nikomu nic nedlužím a nikdo nedluží nic mě. Vyvazuji se ze svých slibů, které jsem v minulosti učinil. Již nemají žádnou váhu, již nekorespondují s mojí duší. Dovoluji si být volný a otevřený lásce. Nic mě nesvazuje"
Důležité je dát průchod emocím, pokud jste v minulosti měli těžký vztah nebo vám někdo hodně ublížil, můžete tomuto člověku odpustit a nechat jít, tím že si do odpuštění dosadíte jeho jméno. Myslete přitom až to budete říkat na lásku ve vašem srdci a odpouštějte ze srdce. Nechte tyto energie odejít.
Poté zapalte svíčku. Já osobně se dívám do ohně svíčky a opakuji si afirmace na odpuštění. Možná se vaše srdce zrychlí, možná se i rozbrečíte ale to je naprosto v pořádku.
Sledováním plamene z vás emoce půjdou rychle a podpoří to léčebný proces.
Samozřejmostí je nechat svíčku zcela dohořet. Nikdy nesfoukávat svíčku. Pokud ji budete chtít uhasit, tak prstama nebo nějakým předmětem, nikdy ne dechem!
Dá se to aplikovat opravdu ve všech odvětvích vašeho života. Svíčku a slova vybírejte intuitivně, vaše duše nejlépe ví, co potřebujete.
Jinak moje nová svíčková úchylka pochází z http://www.svickylumio.cz/

Mít se rád

3. dubna 2017 v 23:03 | Michal |  O mě
Nemůžeš pomáhat druhým pokud nemáš rád sám sebe.
Dalo mi to trochu práce nad tím přemýšlet. Ne, že bych byl debil ale snažil jsem se pochopit podstatu toho, proč vůbec nad touto věcí přemýšlet a pak mi to došlo.
Vždy když potkáme v životě někoho nového, tak řešíme jak se ten člověk chová. To se nám líbí a to zase ne. Proč se chová tak a tak a proč nás irituje a začneme si vytvářet úsudek na základě našich názorů na život. Co už ale neřešíme je fakt, jsou naše názory na život správné? Pokud bychom totiž byly lidi kteří mají rádi sebe, nikdy bychom nesoudili druhé. To je asi podstata a základ problému.
Každý člověk je jedinečná bytost. Věřící nebo nevěřící, všichni jsme jedineční. Tak proč bychom se měli pořád ohýbat a snažit se uspokojit potřeby druhých před těmi svými?
"Mít se rád" být sobě tím nejlepším přítelem.
Nelíbí se ti jak vypadám? Fajn, na světě je 7 miliard dalších lidí!
Nelibí se ti jak se chovám? Fajn, nemusíš být v mém životě.
Nelíbí se ti co dělám? Fajn, taky si dělej věci po svém!
Jednoduše řečeno, nikdo tu nejsme proto abychom trávili život uspokojováním potřeb těch, kteří to neocení.Každý jsme tu sami za sebe. A pokud se to někomu nelíbí, každý máme právo se s takovým člověkem rozloučit!!!!!!!

Memories from a childhood

3. dubna 2017 v 23:00 | Michal |  English section
Sometimes, I feel like the last 30 years of my life, I have been sleeping. I grew up in a small town. Town is in the middle of nowhere. Town has always been a rather quiet place .I have never been a child who wanted a lot of attention. I love when I can be alone in my own world.

As a child, I used to go to the forest, walking and wondering around. I loved the fresh air and hugging trees just to feel their power. I felt the sound of shaking leaves were songs of trees. This was a way of communication with our world. I used to sit by the roots under a huge tree picking up soil in my hands. I love when the soil runs througt my hands and falls back to ground.

I feel like everything in a nature has a hidden meaning. I believe trees are the wise elders of the world sharing their wisdom with us. The birds are like angelic creatures to me. Their sound makes me feel amazed and filled up with joy. The wild animals are like the guardians of the earth.

It always bring a smile to my face when I think of how sensitive I am . When I was child I was an outsider. I never had many friends. I felt like I was not cool enough .Like I was not smart enough. I just did not fit in. My school age is a time I would like to replace and erase. Growing into a young man, without a father, was the most cruel time for me.

I used to spend 2 months a year at my Granny's house. If I lived in a middle of nowhere, she lived at the end of the world. My Granny lived in a village where houses could be counted on two hands. Granny was the only one I loved in our family. She was old already when I met her. She was kind and loved me no matter what.

I do not remember if she was Catholic, or not, but I remember she used to take me to Church. Sitting next to her in church, her singing was amazing. The reason I loved her so much was her confidence and honest attitude. She never behaved nicely because she was expected to. She behaved nicely because she was a nice person.

One evening she took me to Church. We sat there looking at all the angelic statues in the moonlight. I could see her smiles from a distance. I believe Church made her relax and happy. She was the one who gave me the passion for angels.

One day she was working outside in her garden. I came up to her and she shared a story with me. She was gently caring for the flowers in her garden and harvesting them like they were so important. Sometimes I was a little grumpy and stood in her flowers. She explained to me that flowers are alive and we should approach them with respect. I was told that angels sing to those flowers to make them grow. There would not be life without caring angels ,she used to tell me.

When I was around ten years old, I was bullied a lot at school. Classmates where picking on me all the time, laughing at me. It came to a point when I was sitting on a bridge and wanted to jump down. I did and I broke my leg. I never told my Mother how it happened but my Granny knew. She was the only person I trusted and loved.

She took me to a Church and asked me If I saw all the angels around. She pointed some of the statues out to me and asked if I ever felt alone. That I should imagine the angels coming alive. She encouraged me to imagine how they fly around me with joy. Soon after she died.

She was the one who gave me the spiritual introduction to angels. I know I have not fully understood her ,but ,it has stayed hidden deep in my mind until now.

After she died I had to get on with my life. I forgot all about angels, all about imagination and meditation about them. I started to work and join the life of working slaves without thinking.

Mostly work got me through the day.

A year ago, I met a person. Someone who talked to me about angels, spirit guides and the universe. I could listen to this person for hours, I never got bored or fed up. My progress was slow. It took me a great deal of time to get where I am now.

So to finish this post, I would like to thank everyone who has helped people like me to open my eyes and mind to see things which stay mostly hidden…..

All about angels

3. dubna 2017 v 22:59 | Michal |  English section
I have red many books about angels. Those spiritual creatures interests me most. I have never seen angels but I have a gift to feel them around. I think I have describe that in my previous hub about angels. Everytime, angels are around my neck and hands get warm and makes me aware of their presence.

I have red in one book something what made me worried. THe article claims that God loves us unconditionally and gave us angels to help us get throught life. I can understand that, but what I do not understand is the fact that only few people claim that can see angels. If God really loves us all equily should not we all have the same ability to see, feel angels? I really thought about it a lot. IN my opinion we all have ability to see angels. The ability is just disabled thanks to live we live. I mean, if we are living in a constant stress, busy lifestyle our mind is more focus in things which makes us unable to see magic.

Most of us wont see angels as Lorna Byrne or Doreen Virtue does. THat does not mean, angels do not exist not connectiong only with certain people. I believe is about How much effort we put into such connection.

Since I was a child I was seeking for churches, castles and mysterious places. I could sit for hours in a church and watching all the statues of angels. My mind always been full of imagination, dreams and hope for magic. I do believe that is How angels and spirit guides connect with me. THey make me exited and aware of their presence.

Since I was child I always created a secret world in my head. When I grown older I replaced it with sadness, stress, pain, love, sickness and all unimportant stuff which only makes your head heavy.

Inner child

The reason Why people are so cold these days is simple. Each of us holds inside an inner child. A child which needs to have fun, laugh, be a child. If you could scan every human for an inner child, mostly you find this child sleeping, sad, moody, upset. The inner child each of us is alive. If you feed it with negativity, sad moments, serious acting, most likely your inner child will be that way. If the inner child experience joy, positive thinking, playfull enviroment, most likely your inner child be happy. Inner child is connected to our head and mind. Therefor it reflects us and How we feel.

Conclusion
You might not be able to see angels. Perhaps you might never experience to see your spirit guides but they are here. Every moment, emotion is watched and taught by them. I always reccomend to people I speak to not focus on hunting those amazing creatures but rather do everything possible to be better people which draw us closer to them. Their world is big enough nd everyone is welcome there. Do not ever let anyone take this away from you.

Just sit down in your favourite chair and let your mind go where it needs to……….

true magic will find you :-)

Black robe shaped body

3. dubna 2017 v 22:57 | Michal |  English section
That day I was very flustrated and sad. I was complaining to angels and spirit guides for not taking care of me. I am a heart open person who loves being sorrounded by spiritual creatures.
I was sitting at my room and complain about everything. I have said so many bad things in the air with a reason to hurt. I think I was hoping in my brain that if I say things rough it would boost spirit guides up and come to me. How silly I was!

Every night before going to sleep I talk to God and angels. I cannot close my eyes before I do so. It became an important way of saying "Thank you" before sleeping. That night I looked at my angel statue and felt exhausted. I was soo dissapointed with luck of connection to most amazing creatures for me.

That night I could not fall a sleep. Once it happen something creepy happen to me. Have you ever felt like whille you sleep, someone is walking around you? You actually see noone but feel there is someone? Have you ever felt that? I did. I was fast sleeping when in my thoughts I felt someone is walking around me in a circle. In my dream I opened my eyes and saw a black shaped body walking around my bed. THe body looked like a druid in a black robe. I could not see his face as there was no face to see at all. I remember that my soul got out of my physical body and was slowly flying towards ceiling. I could perfectly watch my sleeping body. Suddenly there was not one black shaped creature but four.. One of them was bigger then the rest and it made me feel, he was the leader. What happen after was strange. I could see the black druid approaching my physical body and approaching his head towards mine. Just in a minute I felt like he will melt into me I woke up sitting on a bed.

After awaking I felt great. I felt like something amazing connect with me. I was told that it was my spirit guide. Spirit guides always come just as angels in a way it wont scare you. My heart is full of druids and therefor he turn up as a black druid. It could not have been a bad creature as I would not feel happy but rather scared.

Spirit guides

3. dubna 2017 v 22:55 | Michal |  English section
Have you ever wanted something so badly that once it happen you did not notice it? Something like that have happend to me. I am a person attracted to creatures of spirit, angels, guides etc.
I used to cry in my prayers for connection to my angels and spirit guides. I red few books about How to connect with spirit guides but I guess I was out of luck. I have wanted to meet my spirit guide that much that I have totally blocked my mind focussed on it. As the weeks went by I slowly resignated. It has been over two years since I kept trying. Some people might say is booring to wait but it was worth it.

Throughtout the time I have been waiting I was able to learn simple rules. A rules which may help you to connect with spiritual World. Those are my personal experiences and therefor do not take them as a guide .

Things to do before connecting your guides.

1/ Gather information - It is always great to read few books about your interest. Angels and spirit guides . They are living creatures. As any living creatures even those have their ways to make contact. Find a books about Spirit Guides or Angels and learn about them. Read about their realm, personalities etc. There are thousands of articles on internet but always use your heart and intuition whille reading them.

2/ Imagine - Sit down and imagine How your spirit guide or angel should look like. It does not matter if you ever seen any of them. Just sit down and think of How you would like Your spirit guide to appeal to you. There is no limit How your spirit guide can look. Imagine his face, the colour of hair you desire. The shape of the body, clothes. I tis all in your head.

3/ Talk- Sometimes we feel like noone ever listen to us. Are you sure? Why don't you talk to your spirit guide or angel as someone Who is always with you? Once you start talking to them, They will be more real to you and closer to connect with. People keep looking for friends and tend to forget that angels and spirit guides are here, waiting.

4/ Believe- Everything we cannot see by physical eyes requires a little bit of faith. All I would suggest is to feed your faith everyday. Open your eyes and look around. Just as we believe after each night comes a day we can be sure everything has its reason.

5/ Quiet corner- I am sure everyone has its favourite place. I have mine too. The most important is to have a place where we feel happy, secure and comfortable. To me personally, such place is bed. I love sitting on my bed and talking to my spirit guides and angels.

6/ Altar - Closeby where I am trying to connect with spirit guides and angels I created altar. It is a small place where I have my favourite books, some stones, statue of angel and tarot cards. I do feel it attracts my spirit friends.

7/Aroma- A nice aroma can draw them close. I like essence sticks to light before I am trying to focus into connection with them. My favourite is a red rose aroma. People who are able to pick flowers from garden and put them into room can surely do it.

8/ Your body - To feel happy and ready to connect with them is important to feel comfortable in our skin. I usually go running, gym or taking walk into nature. It helps you breath better and helps relax your body.

9/ Your head - Is the biggest killer of connection between you and your spirit guides or angels. People thinks too much. We usually worry too much, care and getting stress so often. When our head is full of poison we cannot fully enjoy the refreshing light. So to be able to to relax, meditate and enjoy connection, we need to clean our head.


I have stated before that I am a beginner. I try to do things naturally and in a way it suit me. I would like to share with you my personal experiences meeting my spirit guide. At the end of the article I would be happy if you comment on it.

Tarot-Co pro mě znamená

3. dubna 2017 v 22:46 | Michal |  Kosmický tarot
Když vyslovím slovo tarot, lidé si většinou vybaví starou ježibabu sedící za stolcem a s kočkou za krkem. U mnohých, tarot nahání strach, pochybnosti a opovržení. Existuje mnoho směrů a mnoho tarotových mudrců.
V čem jsou však tyto stránky jiné? Snad v tom, že nejsem mudrc ani ježiděd. Jsem prostě člověk, kterého zajímá moudro v těchto kartách obsažené. Nepovažuji se za vykladače nebo člověka s nadpozemskými schopnostmi. Jmenuji se Michal a k tarotovým kartám přistupuji s úctou a respektem.
Tak jako Bůh zanechal Bibli jako dopis lidstvu, tak i tarotové karty a jejich obrazy jsou dědictvím, které nám bylo dáno. Dědictví předků, které nám bylo dáno abychom mohli pracovat na zlepšení života. Možná to bude znít troufale, ale věřím že tarot je více než nástroj k věštění.
Tarot slouží v první řadě k poznání faktu "Kdo jsem a kam kráčím" Je to takové zrcadlo pro naši duši nebo dveře do našeho podvědomí.
Lidem se kterými se setkávám skrze tarot pomáhám najít jejich podstatu. Jejich potenciál, vlastnosti, možnosti a hlavně lásku a víru. Víru, že každý člověk může dosáhnout věcí po kterých touží. Tarot je nádherný prostředek, který ukáže člověku co mu bylo dáno, které talenty a silné stránky. Tarot je moudrý a ještě moudřejší je člověk, který jeho rady přijímá s pokorou.
Tarot ukazuje na to, že pokud nepochopíme naši přítomnost, nemůžeme ovlivnit budoucnost a vyrovnat se s minulostí..........

Moje tarotová sada

3. dubna 2017 v 22:41 | Michal |  Kosmický tarot
Kosmický Tarot - Norbert Lösche
Je tomu již dlouhých 6 let. Byl jsem na začátku svého vnímání tarotu a toužil jsem po tarotové sadě, které bych rozumněl. Jsem člověk, který hodně čte knihy a proto knihkupectví a obchody s ezoterickou tématikou jsou mojí vášní.
Den, kdy jsem si pořídil tuto sadu si pamatuji. Byl jsem tehdy v obchodě a měli tam asi 30 druhů tarotových sad. Jedna sada krásnější než druhá, ale žádná natolik silná aby ke mně promlouvala. Pamatuji si rozhovor s velmi příjemnou prodavačkou, které jsem se ptal, zda to jsou všechny taroty které mají.
Vzhledem k tomu, že to byla dobrá duše zaběhla do skladu a přinesla balíček- Kosmický tarot. V mém případě to byla láska na první pohled.
Jedná se o soubor 78 karet. Ilustrace jsou velmi jednoduché a pestré. Právě jednoduchost kreseb a barevnost byla hnací silou v mém případě. Tato sada se hodí pro začátečníky, jelikož obrazy hodně ukazují a velmi prohlubují vaši intuici.
Těmto kartám říkám "Kosmíci" a považuji je za své osobní karty, které používám nejraději.

Kdo jsem

3. dubna 2017 v 22:38 | Michal |  O mě
Zdravím všechny ty, kdo se dobrouzdali až na tuhle stránku. Nepatřím k lidem, kteří o sobě rádi mluví. Nechci tady ani vypisovat dlouhé paragrafy o své osobě a proto se představím formou rozhovoru.
Kdo jsem?
Jmenuji se Michal a bydlím kousek od Brna. Narodil jsem se ve znamení vodnáře.
Vystudoval jsem hotelovou školu ale většinu života pracuji v dopravě.
V co věřím?
Věřím na věci mezi nebem a zemí. Každý si je pojmenujte dle svého. Bůh, andělé, duchovní bytosti, našeptávači, energie. Dobro a zlo. V neposlední řadě věřím, že to co se nám děje není náhoda.
Jak jsem se dostal k tarotu?
Velmi zajímavým způsobem. Do svých 30 let jsem byl přesvědčen, že tarot je nástroj Dábla a jenom představa vzít karty do ruky mě děsila. Ale je potřeba to uvést na pravou míru. Již jako dítě jsem cítil energie a bytosti kolem sebe. Nemám dar tyto bytosti vidět ale cítit jejich energii. K andělům mě přivedla babička z matčiny strany. Po její smrti jsem to v sobě nějak umrtvoval a v mých 30 letech přišel zlom.
Poznal jsem díky své práci člověka za velkou louží /USA/, který mi o kartách vyprávěl Pro mě to bylo všechno nové a zajímavé. Nezůstalo jen u karet ale také jsme řešili energie, anděly, astrologii a numerologii.
Pak už jenom stačilo si koupit svůj první balíček karet a bylo vyšlápnuto.
Co mě zajímá?
Zajímá mě tarot, numerologie, runové písmo a druidská mytologie a samozřejmě andělé. Kromě duchovních věcí mě hodně baví anglický jazyk na aktivní úrovni. Ze všedních věcí miluji divadlo a muzikály, přírodu a turistiku. Hodně čtu a píšu články.